Jak i dlaczego komórki jajowe pachną?

04.01.2014 – 18:16

oocyt z wybarwionym białkiem ronin, źródło: National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering

Tytuł wydaje się absurdalny – dlaczego komórka jajowa miałaby pachnieć? Przecież “tam w środku” nikt jej nie będzie wąchał! Otóż nie jest to do końca prawdą, o czym za chwilę. W notce tej dowiemy się też o tym jak plemniki odnajdują komórki jajowe oraz o szczególnym związku jaki łączy mężczyzn z konwaliami.

A więc jak komórka jajowa pachnie?
Otóż komórki te wydzielają substancję nazywaną burgenoal, którego wzór chemiczny znajduje się na obrazku poniżej.

Burgeonal

Burgeonal jest subtancją występującą w konwalii majowej (Convallaria maialis), nadaje on kwiatom konwalii ich piękny zapach, który przyciąga zapylające je owady.

konwalia majowa (Convallaria maialis)

To własnie burgeonal nadaje komórkom jajowym zapach konwalii.

Dlaczego komórki jajowe pachną konwaliami?
Dostanie mi się za to stwierdzenie od feministek, ale prawda jest taka, że jeśli kobieta się perfumuje to zapewne robi to po to aby być atrakcyjniejszą dla mężczyzn. Jak widać kobiety chcą sie podobać mężczyznom nie tylko na poziomie organizmu ale jak się wkrótce przekonamy, również na poziomie komórkowym i molekularnym. :-)

Dokładną i bardziej naukową odpowiedź na to pytanie otrzymałam gdy zastanawiałam się jak plemiki szybko i sprawnie docierają do komórki jajowej. Przypomnijmy: plemnik ma do przebycia długą drogę – przez pochwę, macicę i jajowód, w którym zachodzi zapłodnienie. Jest to spora odległość zwłaszcze jeśli wziąć pod uwagę długość plemnika, która wynosi około 50 μm. W ciągu sekundy jest on wstanie pokonać odległość równą dwukrotnej swojej długości czyli jego prędkość wynosi około 100 μm/s, nie jest więc jakimś szczególnym demonem prędkości. Dodatkową trudnością jest fakt iż zazwyczaj jajeczko znajduje się tylko w jednym z jajowodów ponieważ tylko jeden jajnik uwalnia komórkę jajową.

Czy w takim razie plemniki rozdzielają się losowo na dwie grupy, z których jedna szuka komórki jajowej w prawym a druga w lewym jajowodzie? Otóż nie. Plemniki mają receptor węchowy OR1D2 (znany też jako hOR17-4), który jest wrażliwy na burgeonal. Tak więc plemniki znajdują jajeczko “na węch”.

Co ciekawe – receptor ORID2 ulega ekspresji nie tylko w plemnikach ale również komórkach wyścielających jamę nosowo-garłową, szczególnie u mężczyzn tak więc są oni o bardziej wrażliwi na zapach konwalii niż kobiety. Co za tym idzie może warto zaopatrzyć się w buteleczkę konwaliowych perfum drogie Czytelniczki.

Lily of the Valley Yardley, źródło: fragrantica.com

Literatura:

Please follow and like us:

Facebook Comments

  1. 3 komentarze to “Jak i dlaczego komórki jajowe pachną?”

  2. Dziwny, ale zabawny i ciekawy temat. :-) Jak już podajesz w źródłach link do web.archive.org, to sugeruję zrobienie lustra: albo zrzut ekranu przez rozszerzenie łapiące cały ekran (w Fx używałem kiedyś Screen Graba) na imgur.com, albo skopiuj treść do jakiegoś serwisu typ wklej.to

    Przez quest dnia 5 sty 2014

  3. Ciekawe.

    Przez gorg dnia 5 sty 2014

  4. A to ciekawostka :)

    Przez razer dnia 5 sty 2014

Opublikuj komentarz

Captcha Captcha Reload