Krótkie notki: czy lasy deszczowe są płucami Ziemi?

24.08.2019 – 12:53

Postanowiłam wprowadzić formułę tzw. krótkich notek. Jeśli jakiś temat szczególnie przypadnie Czytelnikom do gustu, to może zostać rozszerzony. Oto pierwsza “krótka notka”:

Głównym źródłem tlenu, którym oddychamy, jest fitoplankton w oceanach, odpowiada on za około 50-80% tlenu, którym oddychamy. Tlen bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie i stąd większość wyprodukowanego przez te żyjątka gazu opuszcza ocean i staje się dla nich niedostępne. Organizmy żyjące w głębinach morskich, gdzie nie ma dostępu światła, korzystają z innych źródeł energii w procesie, który nazywamy chemosyntezą, niektóre organizmy mogą korzystać z wielu sposobów pozyskiwania energii i asymilować różne substancje.

Lasy deszczowe produkują ogromne ilości całkowitego tlenu (primary gross production – GPP), ale niewielki odsetek netto tego gazu (net primary production – NPP), gdyż zamieszkują je zwierzęta i rośliny wyższe, dla których fotosynteza jest jedynym źródłem pozyskiwania energii i które oddychają tlenem tak jak my, tak więc tlen netto to ten, który nie został wykorzystany, gdyż część wyprodukowanych, przez rośliny, cukrów została zużyta do budowy ich struktur oraz ciał zwierząt. Co nie znaczy, że lasy deszczowe są zbędne. Nie są, gdyż tylko duże rośliny w dużej ilości mogą mieć wpływ na wiązanie dwutlenku węgla i na ponowne wprowadzenie go do obiegu materii i energii. Reasumując, lasy deszczowe są raczej cukrowniami Ziemi, a nie płucami.

Ciekawostką jest to, że kiedyś w atmosferze było więcej tlenu (540 milionów lat temu było go 35%), jednakże takie, takie czynniki jak opanowanie Ziemi przez rośliny wyższe powoduje stały spadek stężenia tlenu w atmosferze.

Źródła:
https://www.nationalgeographic.com/news/2004/6/source-of-half-earth-s-oxygen-gets-little-credit/
http://www.ecology.com/2011/09/12/important-organism/
https://www.smithsonianmag.com/science-nature/earths-oxygen-levels-can-affect-its-climate-180955572/

Please follow and like us:

Facebook Comments

 1. 3 komentarze to “Krótkie notki: czy lasy deszczowe są płucami Ziemi?”

 2. Filoplankton to w większości organizmy tlenowe czy beztlenowe?

  Przez God-zilla dnia 10 wrz. 2019

 3. @God-zilla dokładnie tak.

  Przez Platyna dnia 29 wrz. 2019

 4. Very good.
  Arquiteto de Vidro Temperado Bronze Espelhado, Sao Paulo – SP

  Przez Marcia Souza dnia 30 Maj 2020

Opublikuj komentarz

Captcha Captcha Reload