Chów wsobny w dynastii Habsburgów.
17.04.2013 – 18:49Dynastia Habsburgów upadła w 1700 r wraz ze śmiercią Karola II. Na portrecie Karola II widoczna jest słynna wystająca warga Habsburgów (prognatyzm żuchwy).
Cecha ta ? przerost dolnej wargi i nadmiernie rozwinięta żuchwa ? utrzymała się w rodzinie przez ponad 20 pokoleń. Przerost dolnej wargi jest nadal widoczny u niektórych żyjących potomków żeńskiej linii rodu.
U Karola II warga Habsburgów była rozwinięta do tego stopnia, że utrudniała mu jedzenie, ponadto monarcha był niepełnosprawny umysłowo i fizycznie.
Naukowcy przyjrzeli się różnym znanym chorobom dziedziczonym recesywnie i podejrzewają, że Karol II cierpiał równocześnie na dwie takie choroby. Miałyby to być karłowatość przysadkowa typu III (CPDH) i nerkowa kwasica kanalikowa (dRTA) .
Karol II Habsburg wyglądał tak:
Drzewo genealogiczne hiszpańskich Habsburgów. W ramkach “świeża krew”:
Przez 200 lat królowie z dynastii Habsburgów hiszpańskich zawarli 11 małżeństw. Większość małżeństw zawarto w obrębie rodziny ? dwa śluby wuja z siostrzenicą, oraz siedem ślubów między kuzynami (trzeciego stopnia lub bliższymi).
Wyliczono, że współczynnik wsobności F dla Karola II wynosi 0,254. Normalnie dla dzieci pochodzących z tak blisko spokrewnionego małżeństwa (tu wuj i siostrzenica) współczynnik wsobności F równy jest 0,125. Natomiast dla Karola II jest on ponad dwukrotnie wyższy, co więcej, jest nawet odrobinę wyższy niż współczynnik wsobności dla dziecka brata i siostry (0.25). Taki współczynnik wsobności oznacza, że 25,4% genów w genomie Karola II występowało w dwóch identycznych kopiach (od tego samego przodka)
Tekst pochodzi z notatek z wykładów dr Ewy Pawlaczyk pt. “genom człowieka i jego tajemnice”.
Facebook Comments